Inapoi la Cariere

Director achizitii

Obiectivul postului

Directorul de achizitii asigura conducerea efectiva a echipei departamentului de Achizitii printr-o executie eficienta a tuturor planurilor de activitati, urmarind optimizarea constanta a proceselor de achizitie si focalizand pe indeplinirea parametrilor de calitate si de buget stabiliti la nivel de companie

Sarcini si responsabilitati

  • Analiza si prognozarea nivelurilor estimate a cererii pentru servicii si produse in concordanta cu evolutia dinamicii procesului de vanzare din companie  si mentinerea unui control constant asupra nivelului stocurilor
  • Analizeaza si propune solutii/masuri de contracarare a actiunilor concurentei si imbunatatire a pozitiei pe piata a companiei
  • Realizeaza prognoze asupra evolutiei preturilor si evalueaza impactul asupra activitatii firmei, propune si adapteaza strategii de diferentiere
  • Analiza pietelor in vederea identificarii celor mai bune produse si furnizori din punct de vedere al raportului calitate, pret si termen de livrare
  • Mentine, evalueaza si dezvolta legaturile cu furnizorii actuali si potentiali, dezvolta si gestioneaza solutii care asigura profitabilitatea relatiei de colaborare cu furnizorii
  • Determina si monitorizeaza sistemul de comunicare intre furnizori, departamentele interne relevante si clienti
  • Asigura colaborarea interdepartamentala pentru a mentine baza de date cu informatii actualizate despre furnizori si produse
  • Elaboreaza, implementeaza si optimizeaza bugetului de Achizitii si asigura monitorizarea lui permanenta in corelatie cu planul anual de achizitii stabilit la nivel de companie
  • Colaboreaza cu echipa departamentului logistic privind aspectele legate de expeditie si distributie a produselor
  • Aplica si optimizeaza procedurile interne ale companiei privind evaluarea furnizorilor si gestioneaza relatiile cu ei in cadrul reglementat de companie
  • Elaboreaza rapoarte, analize, auditand activitatea curenta si propunand solutii de imbunatatire a eficientei proceselor de aprovizionare
  • Planifica si coordoneaza activitatea echipei din departamentul coordonat pentru atingerea obiectivelor primite
  • Motiveaza, dezvolta si evalueaza personalul din echipa sa, in functie de obiectivele stabilite

Cunostinte si abilitati necesare

  • Calificari / experienta in gestionarea relatiilor cu furnizorii externi
  • Cunostinte relevante si experienta privind domeniul materialelor de constructii si amenajare interioara (constituie avantaj)
  • Cunostinte relevante privind tehnici de negociere
  • Abilitati şi competente interpersonale: abilitati dezvoltate de comunicare, capacitate eficienta de analiza si sinteza, rezolvare de probleme si abilitati decizionale, aptitudini organizatorice, gestionare eficienta a timpului de lucru, etc.
  • Abilitati de rol pentru relationare cu toate nivelurile ierarhice ale organizatiei
  • Capacitate de a obtine rezultate utilizand metode de lucru profesioniste
  • Capacitate de a citi si interpreta informatii de baza financiare, constientizand rentabilitatea unei actiuni
  • Capacitatea de actiona ca factor de coeziune in cadrul echipei si de a contribui la consolidarea culturii organizationale orientate catre performanta

Exigente privind experienta si educatia

  • Studii superioare finalizate in domeniul economic
  • Specializari in domeniul managementului aprovizionarii / achizitii
  • Experienta relevanta pe o pozitie manageriala , cu experienta administrare de bugete si urmarirea unor obiective de vanzari masurabile (minim 3 ani)
  • Cunostinte de limba engleza la nivel avansat
  • Experienta in utilizarea aplicatiilor de calcul tabelar (Excel) si a sistemelor informatice integrate ERP / BI
  • Permis de conducere categoria B

Beneficii:

  • Pachet salarial motivant
  • Un loc de munca sigur intr-un ambient modern

Descrierea companiei

www.regata.ro
LIDER NATIONAL IN IMPORTUL SI DISTRIBUTIA DE GRESIE SI FAIANTA

Trimite CV-ul aici!